Chrám a jeho zařízení

Křesťanský kostel je budova, ve které se věřící shromažďují k bohoslužbě, především ke slavení mše svaté. Kněz a ministranti jsou při mši svaté v presbytáři, který je vyvýšen nebo jinak odlišen od ostatních prostor kostela. V presbytáři se nachází oltář, který je středem celého kostela. Je přikryt bílou plachtou, svítí na něm dvě svíce. Na oltáři nebo v těsné blízkosti stojí kříž, který se může také donést ve slavnostním průvodu na začátku mše svaté. Před oltářem se ukláníme, protože je obrazem Krista – nese tytéž dary, které přinesl Kristus nebeskému Otci při poslední večeři. V blízkosti oltáře je umístěno sedadlo (sedes), od kterého kněz vede bohoslužbu slova (první část mše svaté). Při pozdravu a modlitbě kněz u sedes stojí; když naslouchá čtením, sedí. Ambon je vyvýšené místo, odkud se předčítá Boží slovo z Písma svatého. Kněz z tohoto místa také pronáší promluvu, mohou se tady číst i přímluvy. Abak je stůl, postavený zpravidla u stěny presbytáře. Jsou na něm připraveny věci, které se používají při liturgii. V presbytáři bývá většinou také svatostánek, ve kterém se uchovává Nejsvětější svátost. V některých kostelech je svatostánek umístěn ve zvláštní kapli. Místo pro scholu je většinou na hranici presbytáře a chrámové lodi, zde také mohou být varhany. Kvůli akustice a velkým rozměrům však bývají nejčastěji na kůru. Místo pro věřící je vybaveno lavicemi tak, aby lidé mohli klečet, stát, sedět i odcházet ke svatému přijímaní. Zvláštní místnost, zpravidla vedle chrámové lodi, se nazývá sakristie. Zde se připravuje kněz s ministranty ke slavení eucharistie, tady má kostelník všechno potřebné k přípravě jakékoliv bohoslužby. Místo pro udělování svátosti křtu se nachází buď ve zvláštní kapli, nebo na dobře viditelném místě v chrámové lodi. Zde je postavena křtitelnice, do níž se o Velikonocích nalije křestní voda. Zpovědnice (zpovědní místnost) – zde se udílí svátost smíření.

Služba ministranta je spojená s modlitbou. Proto je možnost si stáhnout modlitby před a po mši svaté. Doporučuje se, aby se kněz modlil společně ministranty.

• ministranti
    název velikost publikováno stáhnout